Bokros Lajos szerint Magyarorszgon a gazdasgi nvekeds jraindtshoz nemcsak megfelel gazdasgpolitikra, hanem mlyrehat szerkezeti vltozsokra, tfog intzmnyi reformokra van szksg.
A volt pnzgyminiszter errl szl tanulmnya az let s Irodalom pnteken megjelen szmban olvashat.
Bokros Lajos az 1998-ban bevezetett nyugdjpnztri reform 10 ves vforduljt felemltve megllaptja, hogy azta az egymst kvet kormnyok mr egyetlen rdemi reform elindtsra sem voltak kpesek, 1998-ban vget rt a XX. szzadi magyar reformkor.
A volt pnzgyminiszter szerint Magyarorszg 2001 s 2006 kztt durvn tlkltekez, mestersges lnktsre alapozott, a bels fogyaszts nvelst clz, kls s bels hitelfelvtellel finanszrozott jvfell gazdasgpolitikt folytatott. De a kt ve tart megszort keresletkorltoz gazdasgpolitika nyomn sem ltszanak a kibontakozs jelei, s ezt nem lehet csak a nemzetkzi pnzgyi vlsg szmljra rni.
2008. oktber vgre Magyarorszg az llamcsd kszbre kerlt, a forint lertkeldse miatt a valutavlsg lehetsge is felrmlett. Az ikerdeficit, ikereladsods, ikerbizalmatlansg mesterhrmasa a szakadk szlre lkte az orszgot, innen visszarntani csak az EU s az IMF 20 millird eurs hitelnek bizalomerst hatsval lehetett - rta Bokros Lajos. A kormnynak az elmlyl vlsg elhzd visszaess, vagy a nylt azonnali csd kztt kellett vlasztania, s ilyen helyzetben nyilvnval, hogy a vlsgot, mint kisebbik rosszat kell vlasztani.
A tanulmnyban Bokros Lajos amellett rvelt, hogy tbb reform egyttes vgrehajtsa segtheti azok teljeslst. Legfontosabb terletekknt az egszsggyet, az oktatst, a nyugdjrendszert, a kzigazgatst s a kzteherviselst jellte meg.
Az egszsggyben a ktelez trsadalombiztosts mellett a ktelez magnbiztostst javasolja, amelynek tagja lenne minden 18 ven felli llampolgr. Egy ilyen rendszer szerinte versenyre kszteti az egszsggyi intzmnyeket, javtva gy az egszsggyi szolgltats minsgt is.
Ugyancsak szorgalmazza a nyugdjreform folytatst a nvleges jrulk-meghatrozottsg rendszer bevezetsvel. Ennek lnyege az lenne, hogy a nyugdjrendszerben a jrulk mrtkt rgztenk s ettl tennk fggv a jradk nagysgt. Ez szerinte tudatosan arra pt, hogy a trsadalom felismeri: az llami nyugdjrendszer pnzgyi stabilitsnak fenntarthatsga fontosabb kzpolitikai cl, mint az egyes nyugdjak relrtknek megrzse.
A kzoktatsban Bokros szerint a minsg, a hatkonysg s az eslyegyenlsg nvelsre az egyetlen megolds az iskolahlzat sszevonsa, kevesebb, de nagyobb iskola fenntartsa. A kzpiskolk szintjn mr az rdemi versenyt javasolja az iskolk kztt.
A kzoktats reformja ezer szllal sszefgg a kzigazgats reformjval - rta Bokros, aki szerint a jrsi szint nkormnyzatok helyrelltsa lenne clszer, de nem a mai als szint nkormnyzatok mellett, hanem azok helyett.
A felsoktatsban alapvetnek tartja annak kimondst, hogy Magyarorszgon nincs szksg ennyi s ilyen rossz minsg intzmnyre. Szerinte a 77 akkreditlt egyetem s fiskola kzl maximum 20-25 intzmnyt kellene megtartani. Akr csak az egszsggyben, itt is a dolgozk kzalkalmazotti jogllsnak megszntetst javasolja. Szksgesnek tartja a teljestmny szerinti javadalmazst, a fix sszeg llami tmogatst, a tandj bevezetst legalbb az alapkpzsben.
Az ltala javasolt reformok kvetkeztben sok letkptelen s sznvonaltalan oktatsi intzmnyt bezrnnak, nhny egszsggyi s oktatsi vllalkozs tkre menne s szzezrek kerlnnek szembe azzal, hogy rendszervlts van az terletkn "lesznek, akik szrnyalnak az j felttelek kzepette, msok keservesen szenvednek majd, szksg lesz arra, hogy az llam tomptsa a feszltsget, de a reformok semmiflekppen sem adhatk fel" - rja Bokros Lajos.
A kztehervisels reformjnl a volt pnzgyminiszter hangslyozza: annak dnt lncszeme nem az adkulcsok divatos cskkentse, hanem az adzk krnek bvtse s az adzand jvedelem szlestse.
Javasolja a minimlbr admentessgnek eltrlst, pldul egy 10 szzalkos ad bevezetsvel. Szerinte az adreform megvalsthat anlkl, hogy a kltsgvets bevtelei cskkennnek, lehetsges az gy nevezett semleges adreform. Az igazsgos kztehervisels alapfelttelnek tekinti az rtkalap ingatlanadzs bevezetst, ami ptolhatja az szja-bl kies bevteleket, ha ott cskkentenk a kulcsokat. Szksg lenne a kivtelek, a mentessgek, az adkedvezmnyek eltrlsre.
A vllalati nyeresgadzsban a rendszer egysgestst s egyszerbb ttelt javasolja, tbbek kztt az eva megszntetsvel. Ugyancsak szorgalmazza a helyi iparzsi ad megszntetst, amit a vllalkozsok esetben is az rtkalap ingatlanadval vltana fel. Javasolja a kisvllalkozsok admentessgnek megszntetst, az osztalkad felemelst a szemlyi jvedelemad hatrkulcsnak szintjre s az osztalk megterhelst fix egszsggyi hozzjruls felett fizetett gynevezett kiegszt adval. gy szerinte kzelthet lenne a cl, hogy a szemlyes jvedelmek mind nagyobb rsze egyetlen csatornn, a bren keresztl legyen kivehet a vllalkozsokbl.
"Elfogadom, hogy nincs md egyszerre minden terlet tfog reformjra, de ragaszkodom ahhoz, hogy a reformok rtelme elssorban a trsadalom uralkod magatartsmintinak, rtkrendjnek s htkznapi kultrjnak a gykeres megvltoztatsa. Ehhez viszont nlklzhetetlen a reformok kritikus tmege" - szgezi le Bokros.
Ha a cgeknek j, akkor az orszgnak is j
SZDSZ: brstop kell az orszgnak!
Pnz helyett: munka, munka, munka
Nagyon tetszik Bokros Lajosnak ez a javaslat-tervezete.
|